Global Fiesta Event Program

Global Fiesta Event Program
16 - 17
October
Global Fiesta

Event Program

Global Fiesta general admission tickets allow access to The Marketplace food, drink and market stalls; World Stage showcasing cooking demos and live music, Destination Stage featuring music and dance performances, Departure Lounge riverfront DJ stage and leisure space, and eatSouthBank’s Fiesta Bar. Add to your experience by indulging in artistic pursuits over the weekend at Global Fiesta Masterclasses (pre-booking required, additional fees apply).

Destination Stage

Little Stanley Street Lawns South

10:15 AM - 10:45 AM Nunukul Yuggera Aboriginal Dance Company - Traditional Aboriginal cultural performance
11:15 AM - 11:45 AM Bolivia Marka - Traditional dancing from the Carnival of Oruro
12:15 PM - 12:45 PM Heilani - Pacific dance
1:15 PM - 1:45 PM Shanasheel - Classical and folk Arabic music
2:15 PM - 2:45 PM Shanasheel - Classical and folk Arabic music

World Stage

Little Stanley Street Lawns North

10:00 AM - 10:30 AM Cachicamo Latin Harp - Latin
11:00 AM - 11:30 AM Tjaka - Fusion of contemporary Indigenous and world electronic music
11:45 AM - 12:15 PM Tjaka - Fusion of contemporary Indigenous and world electronic music
12:45 PM - 1:30 PM Josh Lopez - El Salvador-born Chef
2:00 PM - 2:45 PM Alejandra Utrera - Venezuelan Chef

Departure Lounge Stage

River Quay Green

10:00 AM - 3:00 PM Live DJ Sets

Roving Performances

10:00 AM - 10:45 AM Robert Grant - Italian piano accordian
11:00 AM - 11:30 AM African Fusion Collective - Traditional African dance moves and rhythm
12:00 PM - 12:30 PM Cypriot Youth Dance Group - Traditional Cypriot Dance
1:00 PM - 1:45 PM ABCD Bollywood Brisbane - Bollywood Dance
2:00 PM - 2:25 PM Mexican Mariachi - Fiesta Tropicale - Central American music and culture
2:35 PM - 3:00 PM Mexican Mariachi - Fiesta Tropicale - Central American music and culture

Interactive Spice Walk

Epicurious Garden

11:30 AM - 11:45 AM Horticulturalist
12:00 PM - 12:15 PM Horticulturalist
1:00 PM - 1:15 PM Alejandra Utrera - Venezuelan Chef
2:00 PM - 2:15 PM Josh Lopez - El Salvador-born Chef

Destination Stage

Little Stanley Street Lawns South

3:15 PM - 3:45PM Nunukul Yuggera Aboriginal Dance Company - Traditional Aboriginal cultural performance
4:15 PM - 4:45PM Toko-Ton Taiko - Japanese drumming
5:15 PM - 5:45 PM Traditional Chinese Performance Group - Traditional Chinese dance
6:15 PM - 6:45 PM Cubania - Latin & Carribean World Music
7:10PM - 7:30PM Mini Salsa Class
7:30PM - 8:00 PM Cubania - Latin & Carribean world music

World Stage

Little Stanley Street Lawns North

3:15 PM - 4:00 PM Dario Manca - Italian chef
4:30 PM - 5:15 PM Dale Chapman - First Nations Chef
5:45 PM - 6:15 PM African Beat - Authentic African drums & dance
6:45 PM - 7:15 PM The Barleyshakes - Celtic music
7:30 PM - 8:00 PM The Barleyshakes - Celtic music

Departure Lounge Stage

River Quay Green

3:00 PM - 8:00 PM Live DJ Sets

Roving Performances

4:00 PM - 4:30 PM Mivida Rio Carnival Brazilian Show - Brazilian drums and dance
5:10 PM - 5:30 PM Toko-Ton Taiko - Japanese drumming
6:30 PM - 6:45 PM African Beat - Authentic African drums & dance
7:00 PM - 7:20 PM Red Dragon Martial Arts - Traditional Chinese Lion Dance

Interactive Spice Walk

Epicurious Garden

3:30 PM - 3:45 PM Dale Chapman - First Nations Chef
4:30PM - 4:45 PM Dario Manca - Italian Chef

Destination Stage

Little Stanley Street Lawns South

10:15 AM - 10:45 AM Nunukul Yuggera Aboriginal Dance Company - Traditional Aboriginal cultural performance
11:15 AM - 11:45 AM Straight Up Jazz Collective - New Orleans jazz
12:15 PM - 1:00 PM Greshka - Neo Eastern European music
1:15 PM - 1:45 PM Sakura Dance Group - Traditional Japanese dance
2:15 PM - 2:45 PM Baala Baajo - African music and drumming

World Stage

Little Stanley Street Lawns North

10:00 AM - 10:45 AM Rebecca Wright & Donald McKay - Scottish folk music
11:15 AM - 12:00 PM Louis Tikaram - Fijian-Chinese Chef
12:30 PM - 1:15 PM Peter Kuruvita - Sri Lankan Chef
1:45 PM - 2:15 PM Tango Enigmatico - Argentinian tango
2:30 PM - 3:00 PM Tango Enigmatico - Argentinian tango

Departure Lounge Stage

River Quay Green

10:00 AM - 3:00 PM Live DJ Sets

Roving Performances

11:00 AM - 11:20 AM Dragon & Lion Dance Events - Chinese lion dance
12:00 PM - 12:45 PM Robert Grant - French piano accordian
1:00 PM - 1:30 PM Baala Baajo - African music and drumming
2:00 PM - 2:30 PM Cuban Fiesta - Cuban Dance

Interactive Spice Walk

Epicurious Garden

11:30 AM - 11:45 AM Horticulturalist
12:00 PM - 12:15 PM Horticulturalist
1:00 PM - 1:15 PM Louis Tikaram - Fijian-Chinese Chef
2:00 PM - 2:15 PM Peter Kuruvita - Sri Lankan Chef

*program subject to change